Táplálkozás
A kenyér sajnos nem a lúgosító, hanem a savasító hatású ételek közé tartozik. Ha már kenyeret eszünk, akkor válasszuk inkább az élesztőmentes és teljes kiőrlésű kenyeret. Esetleg készítsük otthon. A kenyeret kiválthatjuk tönköly pászkával, ami nagyon egészséges és ez a legkevésbé savasító kenyér, amit ehetünk, hiszen csak víz hozzáadásával készül.
Ha az ételeink elkészítése során szükségünk van lisztre, akkor mindenképpen kevesebb mennyiséget használjunk és válasszuk a köleslisztet, a barnarizs-lisztet, vagy a friss teljes kiőrlésű tönkölylisztet.
A gabonák, magvak vásárlásakor lehetőleg olyan termékeket vegyünk, melyek 3 hónapnál nem öregebbek, ellenőrizzük a csomagoláson a gyártási időt.
A só, nagyon fontos élelmiszer, amit naponta magunkhoz kell vennünk, de válasszuk a természetes, lúgosító sót, a Himalája sót, ez ugyanis nem káros szervezetünkre.
A zsírok nem savasítják a szervezetünket, a legtöbb olaj pedig lúgosítja is azt, a finomított napraforgó olaj, azonban sajnos nem tartozik ezek közé. Válasszuk a hidegen sajtolt olajokat: kókuszolaj, vagy kókuszzsír, extra-szűz olívaolaj, tökmagolaj, lenmagolaj, ligetszépeolaj.
A tejtermékek a savasító, illetve erősen savasító kategóriába tartoznak, ez alól kivétel a kecsketej és az anyatej. Helyettesítsük lehetőleg natúr kókusztejjel, vagy kókusztejporral, szójatejjel, rizstejjel, mandulatejjel, vagy tönkölybúzából készült gabonatejjel. A kókusztej kókusz íze a főzés során eltűnik.
Fehérjéket elsősorban növényi fehérjéből fogyasszunk, pl. szója, tofu, nyers zöld zöldségek, illetve a hüvelyesek: bab, borsó, lencse.
Nagyon értékes és fontos táplálékunk a különféle csírák. A csíra, maga az élet, amikor kipattan már tartalmazza a kifejlett növény számára nélkülözhetetlen anyagokat, vegyületeket, sőt sokkal több hatóanyaggal rendelkeznek, mint egy kifejlett növény. A csírák koncentrált, természetes vitamin és ásványi anyag bombák.
A legjobb természetesen, ha magunk termesztjük zöldségeinket, hiszen így biztosak lehetünk azok bio tisztaságában, ha erre nincs módunk, akkor keressünk biopiacot, vagy bio zöldségest a piacon.
Mindennap legalább 1-2 alkalommal fogyasszunk friss, nyers zöldségeket, csírákat salátaként, vagy leturmixolva.
Lúgosító ételek listája
Nagyon lúgosító ételek:
- nem alkoholos szója lecitin, natúr, száraz szójabab
- lúgos víz, Himalája só
- anyatej
- tökmag
- zöldségek: kelkáposzta, petrezselyem, uborka, fűfélék, csírák, szójacsíra, gyermekláncfű, tengeri zöldségek (de nem algák)
Eléggé lúgosító ételek:
- limabab/holdbab, száraz fehérbab, szójagranulátum, mirelit szójabab
- pirospaprika por, fokhagyma, hagyma, gyömbér, cayenne bors
- cékla, zellergumó, retek, gyömbér
- paradicsom, paprika, saláta, brokkoli, zöldbab, káposzta, zellerlevél, sóska, spenót, fokhagyma, hagyma zöldje, endívia/cikória, avokádó, okra
Enyhén lugosító ételek:
- lencse, szójaliszt, tofu
- tisztított víz
- a fűszerek többsége, illetve friss fűszernövények
- hidegen sajtolt olajok: olívaolaj, lenmagolaj, tengeri halak olaja, ligetszép olaj, kókuszolaj, kókuszzsír, avokádó olaj, borágó olaj, tőkehalmáj-olaj
- meggy, citrom, grapefruit, lime, kókus, éretlen zöld banán
- hajdina,, tönkölybúza, quinoa (kinua)
- kecsketej
- natúr mandula
- fehér- és sárgarépa, torma, karórépa
- natúr magvak: köménymag, szezámmag, édeskömény, római kömény
- édesítőszerek: stevia/sztevia/sztívia levelei frissen, vagy szárítva, őrölve, csepp, vagy tablettaként; cikória por a gyökér kivonatából
- zöldségek: karfiol, karalábé, zöldborsó, snidling, póréhagyma, kelbimbó, spárga, cukkini, articsóka, rebarbara, vízitorma, fekete nadálytő.
Savasító ételek listája
Nagyon savasít:
- általában az italok: alkohol, sör, bor, kávé, tea, édesített gyümölcslevek, gyümölcslevek (koncentrált cukortartalmuk miatt!)
- szószok, szirupok, mustár, ecet, élesztő, lekvárok, kakaó, maláta, szójaszósz, rizsszirup, karob, gyümölcskocsonya, dzsem, E-621: nátrium-glutamát ízfokozó (nagyon káros)!
- szárított, aszalt, ecetes, befőzött gyümölcsök
- kukorica, árpa, rozs, zabkorpa
- mindenféle hús, tojás, belsőségek, kagylók, tenyésztett halak
- tejtermékek: sajt, túró, tejsavó, joghurt, fagyi, szójasajt, kecskesajt, kefír, erjesztett tejtermékek
- kesudió, földimogyoró, pisztácia
- tárolt burgonya
- mindenféle cukor és mindenféle édesítőszer, aszpartám különösen káros, rákkeltő!, méz, szirupok
- mindenféle gomba
Eléggé savasító, de egy picivel jobb ételek az előzőknél:
- frissen facsart, természetes gyümölcslé
- asztali só (finomított, tapadásgátlót tartalmaz), ketchup, majonéz, vanília, szerecsendió
- margarinok, vajak, vajkrémek, kukoricaolaj, ghí
- gyümölcsök: őszibarack, sárgabarck, görögdinnye, körte, alma, eper, szőlő, málna, szeder, szamóca, ribizli, füge, áfonya, piszke, banán, narancs, mandarin, mangó, ananász, datolya, papaya, guajáva
- gabonafélék: búza, zab, fehér rizs, barnarizs, vadrizs, fehérkenyér, rozskenyér, korpás kenyér, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, péksütemények, édes és sós kekszek
- tengeri halak húsa (nem tenyésztett)
- dió
Enyhén savasító ételek:
- csicseriborsó, vörös vesebab, fekete bab, búzahús (szejtán)
- curry por (fűszerkeverék)
- napraforgó olaj, szőlőmag olaj
- szilva, cseresznye, fekete ribizke, nektarin, sárgadinnye, datolya
- köles, amaránt, kásák, triticale (búza és rozs keresztezése)
- édesvízi halak húsa (nem tenyésztett)
- tej, tejszín, tejföl, szójatej, szójatej, rizstej
- törökmogyoró, paradió, pekán dió
- napraforgómag, lenmag